Podstawowe rodzaje grzejników

Każdy właściciel domu lub mieszkania staje przed koniecznością wyboru odpowiedniego grzejnika. I to bez względu na to, czy są to grzejniki pokojowe, grzejniki łazienkowe czy też przeznaczone do sypialni, kuchni czy przedpokoju. Na szczęście ilość dostępnych na rynku grzejników i kaloryferów jest duża, nikt nie powinien mieć problemu z ich wyborem. A ponieważ do wyboru są różne rodzaje grzejników, to warto przyjrzeć się ich podstawowym rodzajom.

Grzejniki płytowe panelowe

Jednym z najpopularniejszych rodzajów grzejników są grzejniki płytowe – obecnie są one najczęściej montowane. Kaloryfery płytowe są zbudowane z płyt, które są łączone rzędami. I co ważne – płyty te są wytwarzane z wysokiej jakości blachy stalowej. Zaletą takich grzejników jest efektywność wytwarzania ciepła, niewysoka cena i estetyka (z blachy stalowej powstają często kaloryfery dekoracyjne). Jednak w tym przypadku należy zwracać uwagę na jakość i unikać grzejników wykonanych z cienkiej blachy (które mogą być awaryjne).

Grzejniki żeberkowe członowe

Grzejniki członowe zbudowane są z pojedynczych żeberek, których odpowiednie połączenie daje moc grzewczą. Ten rodzaj grzejników dzieli się na żeliwne (ciężkie i charakteryzujące się utrudnioną regulacją temperatury) oraz aluminiowe – lekkie i szybko się nagrzewające. 

Grzejniki i kaloryfery konwektorowe

Grzejniki konwektorowe są zbudowane z nagrzewnicy (miedzianej rury) oraz radiatora (wykonanego z aluminiowej blachy). Całość jest okryta blaszaną obudową. Grzejnik wykorzystuje zjawisko konwekcji, co skutkuje szybkim przepływem dużej ilości powietrza, a tym samym – ciemnymi smugami na skutek spalania kurzu. Dlatego też kaloryfery konwektorowe nie są polecane alergikom.

Innym rodzajem grzejnika jest grzejnik drabinkowy, który najczęściej montowany jest w łazience. I co warte podkreślenia – każdy z wymienionych kaloryferów oprócz funkcji typowo praktycznych może też pełnić funkcje dekoracyjne. Wybór jest tak duży, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.