Co to jest whisky bourbon?

Whisky zaliczana jest do jednych z najbardziej popularnych napojów alkoholowych. W polskich sklepach z alkoholami już od dawna dostępna jest nie tylko whisky produkowana w Szkocji. Dużą popularnością cieszy się także amerykańska whisky.

Jak powstaje whisky amerykańska?

Każda whisky jest trunkiem otrzymywanym ze zbóż. Whisky amerykańska nie jest wyjątkiem. Od tej produkowanej w Szkocji whisky amerykańska różni się tym, że musi zawierać przynajmniej pięćdziesiąt jeden procent ziarna kukurydzy. Kukurydza sprawia, że amerykańska whisky zwana jest także whisky z kukurydzy. Kukurydza to nie jedyne zboże, z której trunek ten powstaje.

Whisky z kukurydzą może zawierać także pszenicę oraz żyto. Wysoka zawartość skrobi w kukurydzy sprawia, że whisky kukurydziana ma słodkawy smak. Każda destylarnia produkuje whisky kukurydzianą według własnej receptury. W tych, które dodają więcej żyta powstaje whisky z kukurydzy bardziej ostra i wyrazista w smaku.

Skąd wzięła się nazwa whisky bourbon ?

Whisky z kukurydzy produkowana jest tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Już w 1964 roku Kongres USA uznał ją za narodowy trunek Ameryki. Whisky kukurydziana występuje także pod nazwą bourbon whisky. Nazwa ta wzięła się stąd, że początkowo trunek ten był produkowany wyłącznie w hrabstwie Bourbon w stanie Kentucky. Warto dodać, że bourbon whisky musi leżakować przez co najmniej dwa lata w nowych, opalanych od środka dębowych beczkach. Beczki także wpływają na to, że bourbon whisky ma wyjątkowy, zupełnie inny niż szkocka whisky smak.