Co warto wiedzieć o oknach dachowych?

Co warto wiedzieć o oknach dachowych?

Domy z użytkowym poddaszem jeszcze kilka lat temu były w Polsce rzadkością. Dzisiaj są budowane naprawdę bardzo często. Aby pomieszczenia na poddaszu były dobrze doświetlone, w dachach montuje się okna dachowe. Stały się one alternatywą dla lukarn.

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Popularność okien dachowych sprawiła, że na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Okna dachowe są proste w montażu, co na pewno należy do ich zalet. W sprzedaży dostępne są okna dachowe o bardzo różnym współczynniku przenikania ciepła. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, okno dachowe powinno mieć odpowiedni współczynnik przenikania ciepła.

Dobry producent okien dachowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom różnym grup klientów. W swojej ofercie producent ma więc okna na poddasze, które mają jeszcze lepsze parametry niż te wymagane przepisami. Okna na poddasze można montować w bardzo różny sposób. Okna zakłada się pojedynczo albo parami. Czasem montuje się je w rzędach obok siebie albo nad sobą.

Jakie okna wybrać na poddasze?

Producent okien dachowych oferuje okna połaciowe sterowane ręcznie albo automatycznie. Okno dachowe dostępne jest w różnych rozmiarach. Standardowe okno dachowe ma wymiary 78 x 140 cm albo 78 x 118 cm. Niektórzy producenci proponują także okna połaciowe w innych, niestandardowych rozmiarach. Aby ograniczyć latem dostęp światła słonecznego przez okna połaciowe, można w nich zamontować zewnętrzne lub wewnętrzne rolety albo żaluzje.