Jaki stepper fitness jest najlepszy?

Jaki stepper fitness jest najlepszy?

Steppery fitness to jedne z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń, które pozwalają potrenować w domu, bez konieczności wychodzenia na siłownię. Dodatkowo są niewielkie, stosunkowo niedrogie i jednocześnie nie wymagają wielkich przygotowań. Te wszystkie zalety powodują, iż steppery do ćwiczeń cieszą się duża popularnością.

Jednak przy zakupie takiego urządzenia niemal zawsze pada pytanie: jaki stepper wybrać? Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rodzajów stepperów, co sprawia, iż każdy może wybrać taki, który spełni indywidualne oczekiwania i wymagania.

Dwa rodzaje stepperów – mini i pełnowymiarowe

Steppery do ćwiczeń są dostępne w dwóch podstawowych wariantach – mini i pełnowymiarowe. Te pierwsze zazwyczaj składają się jedynie z podstawy do ćwiczeń, a w niektórych przypadkach – także z linek, które umożliwiają jednoczesne poruszanie rękoma. Ich niewątpliwą zaletą jest niewielki rozmiar (przypominający pudełko po butach), co umożliwia bezproblemowe przechowywanie oraz transportowanie.

Natomiast steppery pełnowymiarowe oprócz podstawy posiadają także drążki, które zapewniają pracę rąk. Ich cechą charakterystyczną jest także korpus, w którym wbudowany komputer liczy spalane kalorie, kroki, przebyty dystans oraz mierzy tętno.

Podstawowe typy stepperów

Steppery do ćwiczeń są dostępne w kilku rodzajach. Wśród tych najpopularniejszych trzeba wymienić:

  • stepper prosty, który nadaje się do ćwiczeń przypominających chodzenie po schodach
  • stepper z linkami, który oprócz podstawy zawiera też linki umożliwiające ćwiczenie rąk
  • stepper boczny, który wymaga zachowania równowagi, gdyż ruchy wykonywane na nim są naprzemienne i przypominają te wykonywane przez łyżwiarzy lub narciarzy
  • stepper skrętny, które służy do wykonywania dwóch rodzajów ruchów: góra – dół oraz skrętnych

Dodatkowo dostępne są steppery kolumnowe, które umożliwiają pochylenie ciała do przodu. Dzięki takiej budowie stepper tego rodzaju doskonale sprawdzi się dla osoby z nadwagą.

Oprócz wyżej wymienionych rodzajów steppery fitness różnicują się też w zależności od mechanizmu działania. W tym przypadku steppery mogą być elektryczne lub manualne. Wybór konkretnego z nich jest uzależniony od potrzeb, upodobań i wymagań osoby ćwiczącej.