Jakie rękawice dla elektryka?

Jakie rękawice dla elektryka?

Praca z prądem elektrycznym wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także odpowiednich zabezpieczeń. Do tego celu najlepiej sprawdzą się rękawice elektroizolacyjne, które zabezpieczają nie tylko przed porażeniem prądu, ale w wielu przypadkach mogą też uchronić przed trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. Jednak aby takie rękawice ochronne spełniły wszystkie swoje zadania, to muszą być dobrane w odpowiedni sposób. Jak to zrobić?

Rodzaj rękawic

Pierwszym kryterium wyboru rękawic elektroizolacyjnych powinien być ich rodzaj. W tym przypadku są to:

  • rękawice izolacyjne (trzeba je używać razem z rękawicami skórzanymi, chroniącymi przed uszkodzeniami mechanicznymi)
  • rękawice kompozytowe (są używane samodzielnie, gdyż chronią zarówno przed porażeniem prądem, jak i czynnikami mechanicznymi)
  • rękawice kompozytowe długie (chronią nie tylko dłonie, ale także ramiona)

Wybór konkretnego rodzaju powinien być uzależniony od wykonywanej pracy. Każdy z tych rodzajów rękawic posiada w swojej ofercie dobry sklep BHP.

Z jakiego materiału wykonane są rękawice?

Dobre rękawice elektroizolacyjne powinny być wykonane z dobrej jakości materiału. Rękawice izolacyjne są najczęściej wykonywane z elastomeru, natomiast do produkcji rękawic kompozytowych używa się elastomeru oraz tworzywa sztucznego. Wśród elastomerów wymienia się gumę, lateks, związki naturalne, związki syntetyczne orz różnego rodzaju mieszaniny i kompozycje.

Innym kryterium wyboru rękawic powinna być ich klasa – A (rękawice odporne na działanie kwasu), H (rękawice odporne na działanie oleju), Z (rękawice odporne na działanie ozonu), R (rękawice odporne na działanie kwasu, oleju i ozonu) oraz C (rękawice odporne na działanie skrajnie niskich temperatur). Dodatkowo – co także należy tu podkreślić – tego typu rękawice robocze powinny być w odpowiednim rozmiarze (czyli nie za duże, gdyż wtedy będą się zsuwać i uniemożliwiać dokładne wykonanie pracy). Tylko dobrze dobrane rękawice elektroizolacyjne zapewnią właściwy poziom ochrony.