Jakie są podstawowe rodzaje rękawic do pracy pod napięciem?

Jakie są podstawowe rodzaje rękawic do pracy pod napięciem?

Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom pracę w bezpiecznych warunkach. Dlatego tak istotne są odpowiednie akcesoria ochronne, które oferuje każdy dobry sklep BHP. Niezwykle ważne są rękawice elektroizolacyjne, które są niezbędne przy pracy z prądem elektrycznym. Na rynku są dostępne różnorodne rodzaje rękawic.

Podstawowe rodzaje rękawic elektroizolacyjnych

Rękawice ochronne dzielą się ze względu na swoje przeznaczenie. W tym przypadku najpopularniejsze są rękawice izolacyjne (które stosuje się razem z rękawicami skórzanymi w celu ochrony przed czynnikami mechanicznymi) oraz rękawice kompozytowe (które stosuje się samodzielnie gdyż chronią jednocześnie przed prądem elektrycznym, jak i czynnikami mechanicznymi). Szczególnym rodzajem rękawic elektroizolacyjnych są rękawice kompozytowe, których zadaniem jest ochrona nie tylko dłoni, ale także ramion.

Klasa rękawic elektroizolacyjnych

Rękawice robocze dzielą się także ze względu na rodzaj klasy. Te najpopularniejsze to:

  • klasa A (rękawice odporne na działanie kwasu)
  • klasa H (rękawice odporne na działanie oleju)
  • klasa Z (rękawice odporne na działanie ozonu)
  • klasa R (rękawice odporne na działanie kwasu, oleju i ozonu)
  • klasa C (rękawice odporne na działanie skrajnie niskich temperatur)

Jednocześnie trzeba też wspomnieć tu o tym, iż w rękawicach ochronnych mogą występować różne kombinacje właściwości służących do oznaczania konkretnych kategorii.Rękawice elektroizolacyjne są wykonywane z różnych materiałów. Te najpopularniejsze to guma, lateks, związki naturalne bądź syntetyczne, związki elastomerowe lub różne mieszaniny bądź kombinacje. Spośród tak wielu rodzajów rękawic można wybrać te, które najlepiej spełnią swoje funkcje.