Podstawowe rodzaje stepperów

Podstawowe rodzaje stepperów

Steppery fitness to urządzenia niezwykle popularne, które pozwalają na wykonanie treningu bez konieczności wychodzenia z domu i udania się na siłownię. Do ich niewątpliwych zalet należy zaliczyć nie tylko niewielki rozmiar i wagę, ale też skuteczność i efektywność.

Dlatego też warto rozważyć zakup takiego urządzenia. Jednak tutaj pojawia się podstawowe pytanie: jaki stepper wybrać? Na szczęście ich wybór jest na tyle duży, iż każdy znajdzie model, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom, wymaganiom i możliwościom finansowym. Zatem jakie są najpopularniejsze steppery do ćwiczeń?

Rodzaje stepperów

Stepper prosty to urządzenie, na którym ćwiczenie przypomina standardowe chodzenie po schodach. Tutaj ćwiczący wykonuje ruchy góra – dół, czyli naprzemiennie wchodzi na stepper i z niego schodzi. Podstawowy model posiada jedynie podstawę do ćwiczeń, natomiast niektóre mogą też wyposażone w linki, które dodatkowo umożliwiają ćwiczenie rąk.

Stepper skrętny to urządzenie zmuszające do pracy niemal wszystkie mięśnie, a jednocześnie wymagające od ćwiczącego zachowania równowagi. W tym rodzaju steppera, pedały nie tylko poruszają się od dołu do góry i na odwrót, ale też odchylają się końcami na zewnątrz. Dzięki takiej konstrukcji ruch przypomina jazdę na nartach lub na łyżwach, dzięki czemu wzmacniane są niemal wszystkie partie ciała.

Stepper kolumnowy

Innym dostępnym na rynku stepperem jest stepper kolumnowy. Jego cechą charakterystyczną jest pionowa podpórka (czyli kolumna) dołączona do urządzenia, która pomaga podtrzymać równowagę. Dzięki temu stepper ułatwia wykonywanie ćwiczeń, ale jednocześnie sprawia, iż trening jest mniej efektywny. Steppery kolumnowe są polecane przede wszystkim osobom ze sporą nadwagą.

Steppery do ćwiczeń to jedne z najpopularniejszych urządzeń fitness, które pozwalają ćwiczyć w domu. Są bardzo efektywne, a ich duży wybór sprawia, iż każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.