Rodzaje okien dachowych – które wybrać?

Rodzaje okien dachowych - które wybrać?

Domy z poddaszem użytkowym są w Polsce budowane coraz częściej. Niezbędnym elementem takiego domu są okna dachowe. Dzięki nim do pomieszczeń na poddaszu może docierać naturalne światło. Okna dachowe mają jednak inną konstrukcję niż klasyczne okna fasadowe. Zobaczmy, czym się od nich różnią.

Okna fasadowe a dachowe: czym się różnią?

Okna dachowe mają trochę odmienną konstrukcję od okien fasadowych. Okna na poddasze w odróżnieniu od fasadowych posiadają kołnierz uszczelniający. Jest to niezwykle ważny element. Do produkcji okien połaciowych najczęściej wykorzystywane jest klejone warstwowo drewno. Okna na poddasze mogą być wykonane także z drewna i poliuretanu.

Producent okien dachowych oferuje okna z szybami zespolonymi. Wykonana z hartowanego szkła zewnętrzna warstwa takich szyb jest odporna na uderzenia. Dzięki temu okno dachowe jest trwałe, dobrze znosi ulewy i opady gradu. Producent okien dachowych może mieć w ofercie nie tylko standardowe okna, ale także z szybami antywłamaniowymi czy pokryte specjalną folią, która tłumi odgłos padającego deszczu.

Jakie są rodzaje okien?

Okno dachowe dostępne jest w bardzo różnych rodzajach. Osoby, które interesuje okno dachowe mają do wyboru okna:

  • obrotowe;
  • uchylno-obrotowe;
  • uchylno-przesuwne;
  • wysokoosiowe;
  • balkonowe;
  • kolankowe.

Wśród tak wielu rodzajów łatwo wybrać te, które sprawdzą się najlepiej. Okna dachowe niezależnie od rodzaju mogą być otwierane ręcznie lub automatycznie. Można do nich montować żaluzje oraz zewnętrzne i wewnętrzne rolety.