Czym różni się zawód adwokata od radcy prawnego?

Czym różni się zawód adwokata od radcy prawnego?

Czym właściwie różni się zawód adwokata od zawodu radcy prawnego? Czy są jakieś rażące różnice, czy obie osoby wykonują te same czynności prawne? Czy różnią się tylko strojem na sali sądowej? Oczywiście radca prawny to nie to samo co adwokat Lublin, a różnice są dość znaczące.

Adwokat i radca prawny w sądzie

Przede wszystkim radca prawny jest zatrudniony na umowę o pracę i wykonuje swoje zadania na zlecenie określonej firmy, która wypłaca mu stałą pensję. Adwokat czy prawnik Lublin to osoby wpisane na listę adwokacką, posiadają one wszystkie uprawnienia prawne, mogą reprezentować w sądzie w każdej sprawie, a płaca uzależniona jest od wynagrodzenia ustalonego za konkretną sprawę, albowiem jego miejscem pracy jest kancelaria Lublin, która sama ustala swój cennik za wykonywane usługi.

Jak już wspomnieliśmy nawet w sądzie można rozróżnić kto jest adwokatem a kto radcą prawnym, adwokat posiada togę czyli strój prawniczy z zieloną kokardą, natomiast radca prawny występuje w todze z niebieskim kołnierzem. Kolor czerwony zarezerwowany jest dla prokuratora. Kancelaria adwokacka w Lublinie i adwokat w niej pracujący ma większe uprawnienia, zwłaszcza w sprawach karnych gdzie potrzebny jest obrońca. Także radca prawny może być obrońcą, jednak zakres spraw jest o wiele mniejszy.

Adwokat to praca z przyszłością

Mimo, iż różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami się zacierają, adwokat to nadal zawód z przyszłością i większymi możliwościami. Samodzielnie prowadzona kancelaria adwokacka, większe możliwości rozwojowe oraz wyższe zarobki, to tylko niektóre zalety pracy w zawodzie pełnoprawnego adwokata, który ukończył również aplikację prawniczą i uzyskał wszystkie możliwie uprawnienia w swojej dziedzinie prawnej.