Wybór kostki brukowej – najważniejsze aspekty

Wybór kostki brukowej - najważniejsze aspekty

Przystępując do budowy własnego domu musimy liczyć się z tym, że w trakcie jej trwania nie będziemy ograniczać się jedynie do wzniesienia samego budynku oraz tego wszystkiego, co znajduje się w jego otoczeniu. Jeśli podejmowany przez nas wysiłek ma zakończyć się powodzeniem, powinniśmy zadbać także o otoczenie nieruchomości. Tu znakomicie sprawdza się kostka brukowa, warto jednak pamiętać, że jej wybór powinien być przemyślany.

Standardowa i szlachetna kostka brukowa

Istnieje przynajmniej kilka podziałów kostki brukowej, które stosuje producent płyt chodnikowych oraz podmioty odpowiedzialne za kostkę umieszczaną wokół domu. Jeden z najciekawszych dotyczy kostki standardowej oraz tak zwanej kostki szlachetnej.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z kostką, która znajduje zastosowanie przede wszystkim w przestrzeni publicznej, choć producent kostki brukowej tego rodzaju poleca ją także do wykładania podjazdów. Kostka szlachetna jest znacznie bardziej atrakcyjna wizualnie niż jej standardowy odpowiednik. Może być zarówno łupana, jak i szczotkowana oraz postarzana. Sprawdza się znakomicie jako kostka brukowa wokół domu.

Rola materiału przy wyborze kostki brukowej

Jeśli zastanawiamy się nad tym, z jakiego materiału ma być wykonana kostka brukowa, również możemy liczyć na spory wybór. W sprzedaży dostępne są zarówno egzemplarze betonowe, jak i kostki kamienne. Tu decydują przede wszystkim względy estetyczne, choć pewne znaczenie ma również to, jak intensywnie ma być wykorzystywane takie rozwiązanie.

Kostki kamienne są często droższe od swoich betonowych odpowiedników. Ich niektóre rodzaje zachwycają jednak ponadczasową elegancją i wieloletnią wytrzymałością, a to sprawia, że cena nie jest uważana za przeszkodę w zakupie.